Вторинна переробка дає друге життя багатьом матеріалам, а чи задумувалися ви який шлях проходить сміття від бака до нових “реінкарнацій”?
Сьогодні ми розповімо вам про друге життя для пластику.

Викинутий вами пластик у контейнер для сухих відходів чи спеціальний контейнер для ПЕТ-пляшки, збору вторинної сировини, 1-2 рази на тиждень забирають сміттєві машини та везуть на станцію сортування. Ви, мабуть, подумаєте, а чи є така у Івано-Франківську? Є. І не одна.
✅На станції сировину розміщують на конвеєр, на якому відбувається перевірка пляшок на брак, відділення кришок і етикеток , сортування тари на кольорову і прозору. На переробку не приймуть непрозорі кольорові пляшки PET чорного, жовтого та білого кольорів. Ще одним важливим завданням є відсортування пластикових виробів з полівінілхлориду. Після цього, пластикові пляшки пресують у стоси та відправляють на заводи по переробці.

✅На заводі PET-пляшки спершу подрібнюють на шредері, в результаті чого утворються шматочки пластмаси дрібної фракції, розміром близько 0,8 – 1,2 см, яка називається флекс. Наступним етапом є завантаження флексу у спеціальні резервуари з водою де його ретельно промивають. Процес миття триває декілька циклів . Пластиковий флекс відбмивається від бруду етикеток та клею, а потім ще піддається промиванню розчином каустичної соди. Після чого відбувається повторне промивання, сушка та фасування флекса для подальшого використання. І тут ми знову здивуємо, бо і такий завод, який переробляє викинуті вами пляшки на флокс, у Івано-Франківську також є!

✅Наступний етап – агломерація – процес спікання підготовленої крихти в маленькі грудочки. Підготовлена сировина обробляється в термічних установках до моменту утворення сплаву однорідної консистенції.

✅Наступним етапом переробки є грануляція, завдяки якій сировина буде більш якісною та чистою. Безпосереднє створення гранул здійснюється в пресах – екструдерах. Флекс надходить в зону розігріву, де при температурі близько 280 перетворюється на гранули однакового розміру та ваги. Надалі гранули оформляються в брикети, де вони чекають своєї подальшої долі.

А що ж роблять з переробленого PET пластику ? Наприклад, флекс використовують для створення хімічного волокна, яке, потім використовується при виробництві щетини для щіток в збиральних машинах, автомийках, при виготовленні пакувальної стрічки, плівки, черепиці та навіть тротуарної плитки. Також тканина поліестер, яка виробляється з PET пляшок використовується для виготовлення одягу. У світі з’явилася перша велосипедна доріжка з перероблених пластикових пляшок, стаканчиків та упаковок довжиною 30 метрів. Очікується, що таке покриття буде втричі витривалішим, ніж асфальт.